Reklam
Reklam

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Reklam
Ezinenin Sesi -Haberin Adresi-

EZİNE İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜN DEN TARLA GÜNÜ….DÜZENLENDİ.

EZİNE İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜN DEN TARLA GÜNÜ….DÜZENLENDİ.
Reklam

“Hayvanlar Ota Güğümler Süte Doysun” Projesi kapsamında Ezine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Güllüce Köyünde Silajlık Mısır ve Soya Fasulyesinin birlikte ekimi ve silaj yapılması ile ilgili tarla günü düzenlendi.
Tarla Gününe Ezine Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Prof. Dr. Semih Yazgam, Ezine Ziraat Odası Başkanı Anıl Kahraman, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Şube ve İlçe Müdürleri ile teknik personelleri ve çevre köylerden çok sayıda çiftçi katıldı.Ekilen ürünlerin Hayvan beslemede Silajlık Mısır enerji değeri bakımından önemli bir yere ve öneme sahiptir. Soya ise protein olarak silajın kalitesini artırmaktadır.
Ezine İlçe Tarım Müdürlüğün den yapılan açıklamaya göre 2021 yılında hazırlanan “Hayvanlar Ota Güğümler Süte Doysun” projesi ile öncelikli olarak üreticilerin yem girdi maliyetlerini azaltmak ve mısırın enerji değerini, dolayısı ile yem kalitesini arttırmak için Soya ile zenginleştirerek besleme değerini arttırmak amaçlanmıştır.
Proje, Ezine İlçesinde 31 üretici ile 270 dekar Soya ve 270 dekar Mısır olmak üzere toplam 540 dekar alanda 12.690 TL çiftçi katkısı ve 38.059 TL Devlet katkısı ile yürütülmektedir.
Tarla gününde konuşma yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ; “İlimizde 221 bin büyükbaş, 785 bin küçükbaş hayvan varlığı bulunmakta olup yıllık 940 bin ton kuru yoncaya, ya da eşdeğerinde kaba yeme ihtiyacımız vardır. 2020 yılı verilerine göre 500 bin ton kuru yonca eşdeğerinde kaba yem üretimimiz mevcut olup, yaklaşık 440 bin ton kuru yonca eşdeğerinde kaba yeme, başka bir ifade ile 300 bin dekar daha yonca veya bunu karşılayacak kaba yemi üretmemiz gerekmektedir.
Kaba yemde miktar kadar kaliteli kaba yeminde hayvan beslemedeki önemi çok büyüktür. Yine İl Müdürlüğümüz tarafından 2018 yılında başlanılan bir diğer proje kaliteli kaba yem açığını kapatmaya yönelik olan yemlik soya ve silajlık mısırın karıştırılarak birlikte silaj yapılması projesidir. Proje kapsamında yemlik soya ve silajlık mısır aynı tarlaya ayrı ayrı ekimleri yapılarak, hasadı bir sıra yemlik soya bir sıra silajlık mısır şeklinde yapılıp karıştırılarak birlikte silaj yapılması esasına dayanmakta. Bu şekilde silajlık mısırın % 6-7 olan ham protein oranını, % 35-45 ham protein oranına sahip yemlik soya ile karıştırılıp % 17-18 ham protein değerine sahip bir yem elde edilmektedir. Dekara verim yemlik soyada 4-5 ton arası silajlık mısırda 6 ile 7 ton, karışık verim 5-6 ton arası verim elde edilmektedir. Yapılan gözlemlerde hayvanların bu şekilde silajı severek yedikleri, % 10 ile 20 arasında verim artışı sağladığı ve kesif yem tüketiminin % 50 varan oranda düştüğü gözlenmiştir.
2018 yılında 1 ilçede 1 üretici ile (5+5) 10 dekar alanda başlanan proje kapsamında, 2019 yılında 3 ilçede 3 üretici 30 dekar, 2020 yılında Adalar hariç tüm ilçelerde 22 üretici 220 dekar alanda uygulanan proje; 2021 yılında Tarım ve Orman Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ÇAYIR MERA ISLAH VE AMENAJMAN PROJELERİ kapsamında projelendirilerek sağlanan ödenek ile % 25 üretici, % 75 devlet katkılı olarak 330 üreticimiz ile (2.655 soya-2.655 Silajlık Mısır) 5.310 dekar alanda uygulanmaya başlanmıştır.
” Dedi.
Tarla Günü Etkinliği sonrasında Güllüce Köyü kahvehanesinde Ezine Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Ezine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen 40 saatlik “Süt Sığırcılığında Sağım Hijyeni ve Sanitasyon” kursunu başarı ile tamamlayan 21 kişiye sertifika töreni düzenlendi. Tören sonrasında katılımcılara Ezine Ziraat Odası Başkanlığı tarafından yemek ikramı yapıldı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ