Reklam
Reklam

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Reklam
Ezinenin Sesi -Haberin Adresi-

17 KASIM DÜNYA KOAH GÜNÜ DOLAYISIYLA EZİNE İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜN DEN BASIN BİLDİRİSİ

17 KASIM DÜNYA KOAH GÜNÜ DOLAYISIYLA EZİNE İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜN DEN  BASIN BİLDİRİSİ
Reklam

17 KASIM DÜNYA KOAH GÜNÜ DOLAYISIYLA EZİNE İLÇE SAĞLIK MÜDÜRÜ DR.SİMAY KARACA DAN BASIN BİLDİRİSİ

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) nefes darlığı, öksürük ve balgam yakınmalarına neden olan, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Sigara ve diğer tütün ürünleri, biyoyakıtlar, hava kirliliği, iş ortamındaki zararlı toz, gaz ve partiküllerin solunması KOAH için başlıca risk faktörleridir. Ayrıca doğum öncesi ve sonrasında akciğer gelişimini bozan düşük doğum ağırlığı, prematüre doğum, çocukluk çağında geçirilen solunum yolu enfeksiyonları gibi etmenlerin yaşamın ileriki döneminde KOAH gelişmesi riskini artırdığı belirlenmiştir.

Dünya KOAH Günü’nün amacı dünya genelinde KOAH için farkındalığı artırmak, hastalık hakkındaki bilgileri ve yeni tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirmektir.

Dünyada yaklaşık 300 milyon KOAH hastası vardır. KOAH dünyada ölüme neden olan hastalıklar içinde üçüncü sıradadır.

KOAH’ın tanısı, “nefes ölçüm testi” ile konulmaktadır.

KOAH tanısı konulan kişilerin sigarayı bırakmaları, zararlı toz, gaz dumanından, hava kirliliğinden uzak kalmaları gerekir.

KOAH tedavisinde nefes açıcı özellikte “inhaler” adı verilen ve solunum yolu ile uygulanan ilaçlar kullanılır. Nefes yoluyla uygulanan bu tedavilerin amacı hava yollarındaki daralmayı ve iltihabı azaltmaktır. Tedavide kullanılan ve nefes yoluyla alınan ilaç tedavilerinin düzgün uygulanması gerekir. Solunum yetmezliği olan KOAH’lı hastaların tedavisinde evde oksijen tedavisi ve/veya evde solunum cihazı tedavisi gibi ek tedavilere ihtiyaç duyulabilir. Hastalığın kötüleşmesi ve seyrini etkileyen, hatta ölümlere neden olan nefes darlığı, öksürük ve balgam yakınmalarının arttığı dönemler görülebilir. Bu duruma KOAH atağı denilmektedir. Büyük çoğunlukla solunum enfeksiyonlarından kaynaklanan atakların önlenmesi ve zatüreden korunmak amacıyla grip ve zatürre aşılarının yapılması önerilir. KOAH’da fiziksel aktivite kısıtlanmaktadır. O nedenle uygulanan tıbbi tedavilerin yanı sıra KOAH hastalarının fiziksel aktivitelerini sürdürmeleri ve gerekirse akciğer rehabilitasyonu uygulanması hastaların günlük yaşamlarının daha aktif ve daha kaliteli hale gelmesini sağlar.

Tüm dünyayı etkileyen COVİD-19 pandemisinden KOAH hastaları da etkilenmiştir. KOAH hastalarında COVİD-19 daha sık görülmemekle birlikte, ağır COVİD-19 hastalığı riskinin bu hastalarda 5 kat arttığı bildirilmiştir. KOAH hastalarının bu enfeksiyondan korunmak için alınması gereken önlemlere uymaları son derece önemlidir. Pandemi sürecinde KOAH hastalarının mevcut tedavilerini düzenli kullanmaları, tedaviye ara vermemeleri ya da bırakmamaları gerekir. Pandeminin başlangıcından itibaren diğer kronik hastalıklarda olduğu gibi KOAH’lı hastalar da reçeteye gerek duymadan raporlu KOAH ilaçlarını almaya devam etmektedirler. Oksijen ve ev solunum cihazı tedavilerine de aynı şekilde devam edilmelidir. KOAH atak ile ilişkili yakınmalar COVİD-19 infeksiyonunda da görülebilir. COVİD-19 KOAH hastalarında daha ağır hastalığa neden olabileceği için doğru tanı önemlidir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ